Många bilister tror att de klarat sig när fartkameran inte blixtrar. Men sanningen är att du kan ha blivit fotograferad ändå, och riskera böter.
Missuppfattningen är vanlig. Att blixten inte syns betyder nämligen inte att kameran inte tagit någon bild.
Därför kan du bli fångad på bild utan blixt
– Nej, ibland märker man nog inte av det. Vid särskilda ljusförhållanden kan det vara så att blixten inte syns. Blixten ska alltid vara påslagen, men om det är fint väder och ljuset ligger från ett visst håll ser man kanske inte om det blixtrar, säger Eva Karlsson vid polisens ATK-avdelning till Carup.
Det räcker dessutom med en relativt liten hastighetsöverträdelse för att fastna på bild.
Kör du sex kilometer i timmen eller mer över hastighetsgränsen kan kameran registrera dig.

Mer detaljerade bilder
Själva mätningen börjar redan när bilen är omkring 100 meter från kameran. Det är dock hastigheten strax före kameran som avgör om du fotograferas eller inte.
Samtidigt byts äldre kameror nu ut mot ny teknik runt om i landet, trots att det inte blir mer än 4000 stycken, något Nyheter24 rapporterat om tidigare.
De nya systemen, Argus 4, tar betydligt mer detaljerade bilder än tidigare, vilket gör det svårare att komma undan.
– Det är så otroligt detaljerade bilder att man ser allt i bilen. Vi kan se både rattsurf och om man saknar bilbälte, säger trafikpolisen Petter Magnusson till Carup.
Tidigare har vissa förare försökt neka till att de kört bilen. I några fall har det till och med fungerat i domstol. Men med skarpare bilder blir det betydligt svårare framöver.
Planen är dessutom att hundratals nya kameror ska sättas upp i Sverige, något som väntas öka risken att åka fast ytterligare.




