Nyheter24
Annons

Sänkt skatt på bensin och diesel 1 maj – så billigt blir det

Publicerad: 13 apr. 2026, kl. 18:25
Pengar, bensinmack, bil
Snart blir det billigare vid pumpen. Foto: Erik Simander/TT & Anders Wiklund/TT & Henrik Montgomery/TT

På måndagen presenterade regeringen sin vårbudget för 2026. De tydliga vinnarna är husägare och bilberoende hushåll, som gagnas av både billigare drivmedel och elstöd.

Så mycket får du i elstöd 

I slutet av mars gick regeringen och Sverigedemokraterna ut med att man skulle lägga 2,4 miljarder kronor i elstöd. 

Enligt siffror från Tidöpartierna, så skulle det innebära att hushållen som bor i villa får mellan 1 100 kronor (norra Sverige), 1 600 kronor för boende i Stockholm och 1 850 kronor i södra Sverige.

Annons

För en lägenhet blir ersättningen mellan 105 och 207 kronor, enligt samma uträkning.

Sänkt skatt på bensin och diesel

Från 1 maj ska skatten på bensin och diesel sänkas i fem månader. Skatten på bensin sänks med en krona per liter, och för diesel med 40 öre per liter. 

Totalt kostar de minskade skatteintäkterna staten 1,6 miljarder. 

– Sänkt drivmedelsskatt ger en direkt lättnad vid pump. Det gör att budgeten i praktiken får ett tydligt fokus på att justera effekterna av pågående konflikterna i Mellanöstern, säger Shoka Åhrman till Nyheter24.

Annons

Men hur mycket pengar blir det per bilförare? 

Ungefär 120 kronor för den som kör 1 400 mil per år med dieselbil, och för den som kör 900 mil per år med bensinbil tjänar 230 kronor. 

Skulle Sverige få grönt ljus från EU-kommissionen kan ytterligare 8 miljarder läggas på att sänka priset på drivmedel. Då kan skatten sänkas med tre kronor per liter för både diesel och bensin. 

Här är förslagen i vårbudgeten 2026

Här är förslagen som påverkar hushållens ekonomi:

  • Elstöd till hushållen, 2,4 miljarder (totalt 3,4 miljarder men 1 miljard fanns sedan tidigare, i budgeten för 2026).
  • Sänkt skatt på bensin och diesel, 1,6 miljarder.
  • Fler IVF-försök för barnlösa, 327 miljoner (100 miljoner tas från annat anslag).
  • Sommarbemanning i vården, 250 miljoner (125 miljoner tas från nationell vårdförmedling).
  • Sommarjobb i kommunerna för unga, 250 miljoner.
  • Språkfrukost, läxhjälp och fler skolböcker, 130 miljoner.
  • Subvention av flyg och färjor till Gotland, 125 miljoner.
  • Vaccinationsprogram för äldre, 112 miljoner.
  • Förstärkt elbilspremie för privatpersoner, 100 miljoner.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons