I den nya minidokumentären "Jimmie Åkesson – pallar du trycket?" på SVT Play får vi följa Jimmie Åkesson (SD) i hans vardag, från hemmaplanen i Blekinge och maktens korridorer i Stockholm, till ett ifrågasatt besök på en konferens i Israel.
I dokumentären sågar partiledaren begreppet "blågul islam" som Simona Mohamsson (L) tidigare pratat om. Mohamsson har tidigare beskrivit ett "blågul islam" som hennes vision för Sverige. Då har hon menat att svenska muslimer ska kunna vara en självklar del av den svenska värdegemenskapen, fira högtider som eid med familjen och följa internationella såpoperor under ramadan.
Åkesson sågar begreppet ”blågul islam”
I minidokumentären ifrågasätter Åkesson begreppet och menar att det är omöjligt att vara en troende muslim och att samtidigt vara svensk. Han anser att religionen och det svenska samhället krockar med varandra.
– Jag tror inte att man skulle kunna använda det begreppet därför att det finns ett motsatsförhållande inbyggt i det. Alltså, är man muslim skiljer man inte på det världsliga och det andliga, utan då är islam det som går först, säger Jimmie Åkesson i minidokumentären, vilket även SVT Nyheter rapporterat om.
LÄS MER: Katja Nyberg körde bil utan körkort

Jimmie Åkesson: Då har jag svårt att se att man är svensk
När SVT:s reporter frågar Jimmie Åkesson om han anser att man inte kan vara både en aktivt troende muslim och svensk utvecklar han sitt resonemang.
– Om vi utgår från att man är muslim och därmed sätter islam före allt annat, och det är islam som ska styra både ditt eget liv och alla andra enskilda individers liv, och det ska styra samhället och lagarna och så där. Då har jag svårt att se att man också är svensk, säger Jimmie Åkesson.




