Nyheter24
Annons

Åkesson om misstänkte SD-ledamoten: ”Väldigt obehagligt”

Publicerad: 3 juni 2026, kl. 16:03
Uppdaterad: 3 juni 2026, kl. 16:40
Jimmie Åkesson vänster. Sverigedemokraterna flagga höger.
Jimmie Åkesson talar nu ut om misstänkte SD-ledamoten. Foto: Christine Olsson/TT & Johan Nilsson/TT.

SD-ledaren Jimmie Åkesson kommenterar nu uppgifterna om den avhoppade SD-ledamoten som enligt flera medier misstänks för barnpornografibrott.

– Det är klart att det är ett väldigt allvarligt brott det handlar om. Det är förskräcklig brottslighet, säger Jimmie Åkesson.

Åkesson anser händelsen vara obehaglig

Han beskriver händelsen som obehaglig och säger samtidigt att han inte har mer information än det som rapporterats i medierna.

– Det är väldigt obehagligt det som hänt, säger han.

Annons

Riksdagsledarmoten lämnat alla uppdrag

Den aktuella SD-ledamoten lämnade både riksdagen och sina uppdrag för partiet på tisdagen. Personen har också stängts av från partiet under tiden som polisutredningen pågår.

Enligt uppgifter till flera medier ska svensk polis ha fått kännedom om de misstänkta brotten genom den amerikanska organisationen NCMEC, som arbetar med att upptäcka och rapportera misstänkt barnsexbrottslighet på nätet.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Åkesson om misstänkte SD-ledamoten: ”Väldigt obehagligt”