En undersökning som gjorts på Mainz-universitetet i Tyskland bevisar slutligen vad alla har velat veta i årtionden - män med långa fingrar kör fortare än genomsnittet.
Undersökningen visar att barn som får i sig mer testosteron än genomsnittet när dem fortfarande är i sin mors sköte har en tendens att få långa fingrar. Testosteronhalten håller sig sedan kvar resten av livet. Just den höga halten gör att män med långa fingrar har en tendens att köra fortare än alla andra.
Mainz-universitetet har testat sin teori på 77 manliga förare och fått ett positivt svar som sedan publicerades i Journal of Accident Analysis and Prevention, enligt Telegraph.
Forskningen gav även flera andra svar. Män med långa fingrar är även bättre på sport, har större chans att lyckas på börsen och är med stor sannolikhet mer potenta än män med korta fingrar.
Det är ännu oklart om man kan få tillbaka sitt körkort vid fortkörning om ens fingrar är långa.
Skrivet av: