Nyheter24
Annons

30 års fängelse för misstänkt abort i El Salvador

Publicerad: 11 maj 2022, kl. 01:16
Uppdaterad: 11 maj 2022, kl. 01:35
Demonstrationer med krav på att avkriminalisera abort i El Salvadors huvudstad San Salvador i höstas. Arkivbild. Foto: TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

TT

Kvinnan drabbades av graviditetskomplikationer som slutade i missfall. Detta inträffade för två år sedan och hon har sedan dess suttit häktad.

Att avsluta en graviditet kan ge upp till åtta års fängelse i El Salvador och många kvinnor åtalas efter att ha sökt vård för komplikationer under graviditeten. Ofta döms dock kvinnorna för mord i stället och därmed till betydligt längre fängelsestraff.

Det här är den första domen av det här slaget på sju år i landet, skriver El País. Enligt tidningen har kvinnan en dotter på sju år, som hon alltså redan har varit skild från i två år.

Kvinnans advokat kritiserar den ansvariga domaren, som beskrivs som partisk och fördomsfull, och säger att domen ska överklagas.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
30 års fängelse för misstänkt abort i El Salvador