Stockholm

Sydafrikanska geparder till Indien

Tolv geparder från Sydafrika ska flytta till Indien i februari i ett försök att återinföra kattdjuret i Indien. Arkivbild.
Tolv geparder från Sydafrika ska flytta till Indien i februari i ett försök att återinföra kattdjuret i Indien. Arkivbild. Foto: TT

Tolv geparder från Sydafrika kommer i februari att levereras till Indien i ett försök att återintroducera kattdjuret i landet efter 70 års bortavaro.


Indien planerar att ta in tolv geparder varje år de kommande åtta till tio åren efter en överenskommelse med Sydafrika och Namibia.

Gepardpopulationen minskar i nästan alla länder. Undantaget är Sydafrika där geparderna i stället börjar få ont om utrymme.

I september transporterades åtta geparder från Namibia till Indien och släpptes i nationalparken Kuno i centrala Indien.

Indien har tidigare haft asiatiska geparder, men stammen förklarades utrotad 1952 efter omfattande jakt och förlorade habitat.

Det finns färre än 7 000 vuxna geparder i världen och de lever på nio procent av sina ursprungliga habitat.

TT

Notifieringar

Slå på notifieringar för att få de senaste nyheterna från Nyheter24.

Notifieringar från din stad

Slå på notifieringar för din stad för att få de senaste Blåljus-nyheterna från Nyheter24.