Uppemot 30 mål träffades, meddelar Pentagon efter att ha utvärderat anfallet.
USA framhåller att det handlade om precisionsangrepp på militära mål – inte civila. Enligt Huthirörelsen dödades fem av deras medlemmar, skriver BBC i en sammanfattning av anfallet.
Angreppen utfördes bland annat mot flygfält, samt anläggningar från vilka robotar och attackdrönare avfyrats mot den internationella sjöfarten i Röda havet, enligt USA. Radarsystem, militära ledningscentraler och olika förråd för bland annat drönare och robotar sägs också ha slagits ut.
Attacker rapporterades i Jemens huvudstad Saana – som kontrolleras av rörelsen –och i hamnstaden al-Hudaydahi västra Jemen, i staden Dhamar och i rörelsens nordvästra fäste Saada.
Enligt Huthirörelsen ska det röra sig om totalt 72 angrepp, enligt BBC.
Merparten av anfallen stod de amerikanska stridsflygplanen för.
USA har ett hangarfartyg i Röda havet och flygbaser i regionen. Den amerikanska marinens krigsfartyg avfyrade gps-styrda kryssningsrobotar av typen Tomahawk.
Inga exakta siffror har uppgetts för hur många robotar som avfyrades, men USA säger att 150 precisionsvapen användes.
Storbritannien, som också har två krigsfartyg i Röda havet, skickade i sin tur fyra stridsflygplan Eurofighter Typhoon från Cypern med ett okänt antal laserstyrda bomber.