Nyheter24
Annons

"Extremt kritiskt" läge i Avdijivka

Publicerad: 15 feb. 2024, kl. 10:20
En ukrainsk soldat i Avdijivka i regionen Donetsk i augusti 2023. Foto: Libkos/AP/TT

Ukraina skickar fler soldater till hårt omstridda Avdijivka. Situationen är "extremt kritisk", meddelar den ukrainska brigad som sänts för att förstärka försvaret av staden.

Ämnen:

TT, Kiev

Ryska styrkor har försökt storma staden sedan i fjol. Den är nu omringad från tre håll, enligt Ukraina.

De senaste veckorna har ryssarna avancerat alltmer, med rapporter om gatustrider i utkanten av industristaden. Enligt Kiev håller dock ukrainsk militär fortfarande emot.

Striderna om Avdijivka, beläget strax norr om staden Donetsk, har beskrivits som bland de blodigaste i kriget. För Ryssland vore det en stor symbolisk seger att lyckas inta staden, som före kriget hade runt 30 000 invånare. I dag – snart två år efter krigsutbrottet – beräknas knappt 1 000 av dem vara kvar.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons