Det väntade beskedet kom på en presskonferens i Berlin på måndagen, sedan den tyska förra försvars- och arbetsmarknadsministern nominerats av konservativa CDU.
— Vi måste försvara oss mot inre och yttre splittring. Jag är säker på att vi har styrkan att göra det och det är uppgiften som jag nu tar på mig, säger hon, enligt nyhetsbyrån AFP.
Efter EU-valet 2019 var von der Leyen en överraskande nödlösning som fördes fram i sista stund när EU-ländernas stats- och regeringschefer enades om vem som skulle sitta på EU:s tyngsta post.
Sedan dess har hon klivit fram som en av Europas mest framträdande politiker och hyllats för sitt sätt att leda EU under coronapandemin och Rysslands krig i Ukraina. Stödet för henne är starkt bland Europas ledare, framför allt på högersidan.
Månaderna fram till EU-valet kan emellertid bli komplicerade för henne då hon kan vänta sig en mer kritisk granskning, inte minst från konkurrenterna, om hon kliver fram som officiell kandidat till ordförandeposten.
Formellt kommer von der Leyen utses till ordförandekandidat när EU:s konservativa partier håller möte i Rumänien 6-7 mars.