Nyheter24
Annons

Tre turkiska borgmästare blir av med jobbet

Publicerad: 4 nov. 2024, kl. 07:12
Uppdaterad: 4 nov. 2024, kl. 07:26
Turkiets president Recep Tayyip Erdogan syns svagt genom en turkisk flagga. Arkivbild. Foto: Francisco Seco/AP/TT

Den turkiska regeringen har avskedat tre borgmästare som anklagas för terrorbrott i landets sydöstra delar, meddelar inrikesdepartementet. De tre ersätts med förvaltare.

Ämne:

TT

Alla de tre sparkade borgmästarna i städerna Mardin, Batman och Halfeti tillhör det största prokurdiska partiet DEM. De valdes i lokalvalet i mars när oppositionskandidater valdes i många städer runt om i Turkiet.

Förra veckan greps borgmästaren för distriktet Esenyurt i Istanbul. Han tillhör det största oppositionspartiet Republikanska folkpartiet (CHP) och anklagas för påstådda kopplingar till förbjudna och terrorstämplade kurdiska PKK.

Gripandet har kritiserats av både CHP och DEM.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons