Nyheter24
Annons

Israel: Kommer inte gå med på vapenvilor

Publicerad: 13 nov. 2024, kl. 00:16
Uppdaterad: 13 nov. 2024, kl. 22:22
Israels nytillträdde försvarsminister Israel Katz. Arkivbild. Foto: Bebeto Matthews/AP/TT

Israels nya försvarsminister Israel Katz avvisar alla tankar på vapenvila i kriget mot libanesiska Hizbollah. Under sitt första besök i gränsområdet sedan han tillträdde säger Katz att Israel "inte kommer att ta foten från gaspedalen".

Ämne:

TT

— Vi kommer inte att sluta några vapenvilor, vi kommer inte att lätta på gaspedalen och vi kommer inte att tillåta någon överenskommelse som inte innefattar att vi uppnår våra krigsmål, säger Katz som tillträdde på posten i förra veckan.

— Vi kommer att fortsätta att slå till mot Hizbollah överallt, säger han vidare.

Syriska statliga medier uppger på onsdagen att Israel har utfört en flygräd nära gränsen till Libanon, ett känt fäste för Hizbollah.

Minst 15 personer rapporteras ha skadats i attackerna, men siffran har inte bekräftats av myndigheterna. Enligt en militär källa till statskontrollerade nyhetsbyrån Sana orsakade anfallen ”betydande skador” på bland annat infrastruktur.

Åtta döda i Aramoun

Annons

Minst åtta personer dödades och flera skadades i en israelisk attack mot en lägenhetsbyggnad i staden Aramoun, söder om Beirut, på onsdagen, enligt det libanesiska hälsodepartementet.

Israel utfärdade ingen varning inför attacken, och det är fortfarande oklart vad som var målet. Israel har ännu inte kommenterat händelsen.

Tidigare, under onsdagsmorgonen, skickade Israel ut en varning för Beiruts södra förorter – den tredje på 24 timmar. Strax därefter attackerades södra Beirut på nytt.

Israel utförde ytterligare ett luftangrepp mot Beiruts södra förorter på onsdagskvällen. Attacken föregicks av en evakueringsorder, enligt den statskontrollerade libanesiska nyhetsbyrån NNA.

Dödade israeliska soldater

Sex israeliska soldater har dödats i södra Libanon, enligt Israels militär. Sammanlagt har nu 47 israeliska soldater stupat under invasionen av Libanon som inleddes den 30 september.

Under dagen har varningssirener ljudit över norra och centrala Israel, enligt militären som uppger att den har skjutit ned fem projektiler som avfyrats från Libanon.

Den Iranstödda shiamilisen bekräftar att man har avfyrat drönare och ballistiska robotar mot Israel under onsdagen.

Rättad: I en tidigare version av texten angavs en felaktig dödssiffra.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons