Danmark öppnar för EU-lån
Danmark och Sverige har länge dragit åt samma håll i sitt motstånd mot gemensamma EU-lån. Fast nu börjar Danmark byta fot, åtminstone om syftet är att förbättra EU-ländernas försvar och konkurrenskraft.
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt
Prenumerera
X
Gillar du artikeln?
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få fler artiklar som denna direkt i din inkorg - helt kostnadsfritt.
— Jag kan inte se hur vi ska kunna finansiera det med vanliga medel. Sett med europeiska ögon tvivlar jag inte på att vi måste göra alla de här investeringarna, för annars tappar vi vår möjlighet att ligga före eller vårt globala inflytande, säger statsminister Mette Frederiksen (S) i en intervju med nyhetsbyrån Ritzau.
Danmark, Sverige, Nederländerna och Österrike har länge kallats för EU:s "frugala fyra" för sin strävan efter en återhållsam EU-budget och kritiska syn på EU-skatter och EU-lån.