Haaretz säger sig ha talat med många israeler som har tjänstgjort som soldater i det pågående Gazakriget, från reservister till officerare.
De anonyma uppgiftslämnarna berättar att befälhavare har givit order om, eller i praktiken tillåtit, att obeväpnade civila palestinier dödas i en Israelkontrollerad korridor som skär genom Gazaremsan.
Skjuts i zonen
Netzarim-korridoren har blivit en sju kilometer lång militariserad zon från Israel i öst till Medelhavet i väst. Palestinier har uttryckligen förbjudits av Israel att beträda området – men israeliska befäl uppges ha utropat det till en "dödszon" där alla som träder in ska skjutas.
Zonen sträcker sig "så långt som krypskyttarna kan se", enligt tidningens källor.
Den israeliska militärens talespersoner redogör regelbundet för hur många som har dödats av dess styrkor och stämplar i regel de dödade som terrorister. Israeliska enheter på marken har då börjat tävla, berättar en officer:
— Om division 99 dödar 150 personer, så siktar nästa enhet på att döda 200.
10 av 200
Under krigets gång har befälhavare på marken fått större befogenheter att besluta om olika anfall, enligt de samlade vittnesmålen.
I ett fall beskrivs det hur israeliska soldater sköt mängder av skott mot en person som närmade sig Netzarim-korridoren, för att sedan upptäcka att de hade dödat en civil tonårspojke. Utåt sades pojken ha varit en terrorist och de inblandade soldaterna hyllades av sina överordnade, berättar Haaretz källor.
I ett annat fall gick militären ut och berättade om en insats där styrkorna hade dödat fler än 200 milismän.
— Av de 200 dödsfallen var det bara tio som bekräftades vara Hamas-medlemmar, säger en anonym officer.
"Enligt alla föreskrifter"
Israels militär bemöter anklagelserna i ett skriftligt uttalande till nyhetsbyrån AFP:
"Alla anfall i området utförs i enlighet med de tillvägagångssätt och protokoll som föreskrivs, inklusive mål som bekämpas inom snäv tidsram på grund av avgörande operationella omständigheter där markstyrkor står inför direkta hot."
Israel hävdar genomgående att alla anfall riktas mot militärt motiverade mål och att alla misstänkta avsteg utreds.
För några veckor sedan förbjöd Israels regering alla offentliga aktörer i landet att ha samröre med Haaretz. Den maktgranskande tidningen är den äldsta i Israel och betraktas i regel som vänsterlutande och liberal i israelisk kontext.