Enligt säkerhetstjänsten DSN har den omfattande insatsen syftat till att undergräva österrikarnas stöd för Ukraina under Rysslands pågående invasionskrig.
Påverkansförsöken har skett dels i form av inlägg på nätet och dels på gatan med till exempel graffiti och klistermärken. Budskapet har varit extremt eller nazistiskt – avsiktligt frånstötande – och det har framställts som att avsändarna har varit ukrainare.
"Spridningen av falska narrativ, falska nyheter och manipulativt innehåll underminerar förtroendet för våra institutioner och sätter samhällets sammanhållning i fara", meddelar Jörg Leichtfried (socialdemokratiska SPÖ), statssekreterare i ledande ställning vid inrikesdepartementet i Wien.
Den bulgariska kvinnan greps i slutet av förra året. I hennes dator och telefon hittades kommunikation mellan henne och olika medarbetare i Ryssland och bland annat Storbritannien. Kvinnan uppges ha haft en ledande roll i gruppens arbete, som drog igång under 2022 och tros ha varit riktat mot tyskspråkiga på bred front, även i Tyskland.