Nyheter24
Annons

USA stänger kontor för palestinska kontakter

Publicerad: 6 maj 2025, kl. 21:48
USA:s utrikesminister Marco Rubio. Arkivbild. Foto: Jacquelyn Martin/AP/TT

USA stänger ett sambandskontor för palestinska frågor i Jerusalem. Beskedet ses som ett symboliskt stöd till Israels hållning i Mellanöstern.

USA:s utrikesminister Marco Rubios talesperson meddelade på tisdagen att det separata kontoret för palestinafrågor ska ingå i USA:s ambassad, också det beläget i Jerusalem.

President Donald Trump beslutade under sin första mandatperiod att den amerikanska ambassaden skulle flytta till Jerusalem, vilket sågs som en provokation mot bland annat palestinierna.

Före detta utrikesminister Antony Blinken försökte att öppna ett konsulat i Jerusalem för bland annat palestinska frågor, vilket värdlandet Israel motsatte sig. I stället valde Bidenadministrationen att öppna ett enskilt kontor som kunde behålla kontakten med palestinska representanter – det som nu stängs.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons