— Vi är på rätt väg, säger J D Vance i samband med en säkerhetskonferens i Washington.
— Vi bryr oss inte om ifall folk vill ha kärnkraft. Det är okej för oss, men man kan inte ha ett anrikningsprogram som gör det möjligt för dem att skaffa kärnvapen, det är där vi drar gränsen, fortsätter han.
Iran och USA har fört kärnenergisamtal sedan den 12 april. Det är den högsta nivån av förhandlingar mellan USA och Iran sedan ett tidigare avtal mellan Iran och västvärlden från 2015 kollapsade 2018,, under president Donald Trumps första mandatperiod. Uppgörelsen, kallad JCPOA, syftade till att undvika att Iran utvecklar kärnvapen efter decennier av global rädsla för detta.
En fjärde samtalsrunda som var planerad till den 3 maj sköts upp på grund av "logistiska orsaker", enligt medlaren Oman.