”I nuläget kan vi bekräfta minst åtta dödsfall, flera skadade och vi befarar att vissa av våra teammedlemmar har tagits som gisslan”, säger GHF:s tillförordnade verkställande direktör John Acree i ett uttalande.
Bussen var på väg till en av GHF:s distributionsanläggningar för nödhjälp nära Khan Yunis i södra Gazaremsan. Attacken skedde runt klockan 22 på onsdagen, lokal tid, enligt GHF. Organisationen uppger att samtliga ombord på bussen var palestinska hjälparbetare, men identifierar inte männen eller uppger om de var beväpnade.
”Vi fördömer denna avskyvärda och avsiktliga attack i starkast möjliga ordalag”, skriver GHF.
Hamas: Dödat milismedlemmar
Hamas uppger i stället att det handlar om att islamiströrelsen dödat tolv stridande från den lokala milisen Abu Shabab, efter att ha gripit dem anklagade för att ha samarbetat med Israel. Milisen uppger själva att de dödat fem Hamasstridande och att Hamas gripit och dödat hjälparbetare, men nämner inget om egna förluster.
Uppgifterna från varken Hamas eller Abu Shabab har kunnat verifieras.
Israel: Kallblodigt mord
Israel anklagar även Hamas för att ”använda lidandet i Gaza som ett vapen".
”Efter hot, lögner och störningar övergick de till kallblodigt mord”, skriver utrikesdepartementet på X.
Kritiserade GHF har tre distributionscentraler och påbörjade sina insatser för att dela ut nödhjälp i Gaza i slutet av maj, efter att FN och andra etablerade organisationer stängts ute.
GHF:s verksamhet kan inte leva upp till humanitära principer, har det påpekats från FN-håll och av andra bedömare. Insatsen är också av relativt liten omfattning.