— Vi kommer att prata med dem nästa vecka, med Iran. Vi kan komma att skriva under en överenskommelse, jag vet inte, säger Trump vid en presskonferens under Natotoppmötet i Nederländerna.
Han säger sig dock vara måttligt intresserad av att återuppta regelrätta förhandlingar med Iran, och upprepar påståendet att de amerikanska attackerna mot iranska kärntekniska anläggningar förstört landets kärnenergiprogram.
— Som jag ser det: de slogs, kriget är över, säger Trump.
Iran har inte bekräftat att samtal kommer att hållas i nästa vecka. Landets ledning har också understrukit att man inte kommer att lägga ner sitt kärnenergiprogram.
Det bräckliga eldupphöret mellan Israel och Iran trädde i kraft i tisdags, på den tolfte dagen av det krig som inleddes med en rad israeliska överaskningsattacker mot flera mål i Iran.