Nyheter24
Annons

Netanyahu ska besöka Vita huset – igen

Publicerad: 1 juli 2025, kl. 01:40
Uppdaterad: 1 juli 2025, kl. 12:40
Israels premiärminister Benjamin Netanyahu ska enligt uppgift göra ett tredje besök i Vita huset. Arkivbild. Foto: Ronen Zvulun/AP(TT

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu ska göra ännu ett besök i Vita huset för samtal med USA:s president Donald Trump. Det bekräftar Netanyahu på tisdagen.

Datumet är ännu inte bekräftat, men besöket, som blir Netanyahus tredje sedan Trump åter tillträdde som president i januari, väntas ske den 7 juli.

Det hela kommer efter det att Trump ökat pressen på Israel för att förhandla fram en vapenvila och en gisslanöverenskommelse för att avsluta kriget i Gaza.

— Vi tror att vi inom den kommande veckan kommer att få en vapenvila, sade Trump till reportrar i fredags, utan att närmare förklara orsaken till optimismen.

Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt sade i måndags att Trump står i ständig kommunikation med sin israeliske motpart, och att han prioriterar att få ett slut på konflikten.

— Det är hjärtskärande att se bilderna som kommit från både Israel och Gaza under detta krig och presidenten vill se att det får ett slut, sade hon.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons