Minst 14 personer har den senaste veckan omkommit i bränderna och över 3500 människor har evakuerats från sina hem, enligt myndigheterna.
— Fem bränder är nu under kontroll i fyra provinser, sade jordbruks- och skogsbruksminister Ibrahim Yumakli men tillade att släckningsarbetet försvåras av starka vindar.
— Med tanke på brändernas storlek och intensitet är statens förmåga att reagera snabbt ibland begränsad. Om det blåser finns det inga flygplan och det tar timmar, till och med dagar, att få kontroll, sade han.
Även i Grekland härjar bränder på flera håll, bland annat i Peleponnesos-området väster om huvudstaden Aten, samt på öarna Evia, Kythera och Kreta.
Researrangörerna Apollo, Tui och Ving har i nuläget inga resenärer just där skogsbränderna härjar i Grekland, uppgav resebolagens presstalespersoner för TT på söndagen.
Vid bränder följer man de lokala myndigheternas bedömningar och har hela tiden beredskap, enligt Charlotte Hallencreutz på Vings presstjänst.
— Vi är beredda att ordna med bussar och förflyttning till andra hotell om det behövs, sade hon.