Nyheter24
Annons

Thunberg i klimataktion vid norskt raffinaderi

Publicerad: 18 aug. 2025, kl. 08:04
Uppdaterad: 18 aug. 2025, kl. 08:14
Svenska Greta Thunberg och rörelsen Extinction Rebellion vid Norges största raffinaderi Equinor Mongstad, knappt sju mil norr om Bergen. Foto: Paul S. Amundsen

Klimataktivisten Greta Thunberg är på plats tillsammans med 200 demonstranter från bland annat Extinction Rebellion utanför Norges största raffinaderi.

”Vi är här för att det inte finns någon framtid i olja. Fossila bränslen leder till död och förstörelse”, säger Greta Thunberg i ett pressmeddelande.

Demonstranterna, som blockerar vägar och hindrar bilar från att ta sig förbi, väcker starka reaktioner. Stortingsrepresentant Ove Tellvik är starkt kritisk till aktionen och framhåller Norges viktiga roll som gasexportör till Europa. Demonstrationen anses hittills dock vara laglig.

Equinor Mongstad är det största raffinaderiet i Norge med en produktion som till största del består av bensin, diesel och flygbränsle.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons