Storbritannien, Frankrike, Australien, Kanada och Italien är några andra av länderna som undertecknat uttalandet.
”Vi fördömer det här beslutet och uppmanar å det starkaste till dess omedelbara upphävande”, skriver utrikesministrarna.
Byggplanerna skulle i praktiken innebära att Västbanken klyvs och att det palestinska området delas i två.
De 21 länderna konstaterar att Israels finansminister sagt att planen för det så kallade E1-området ”gör en tvåstatslösning omöjlig”.
”Det för inte med sig några fördelar för det israeliska folket” ... I stället riskerar det att underminera säkerheten och eldar på ytterligare våldsamheter samt instabilitet, och leder ännu längre bort från fred", skriver de.
Förutom stopp för E1-planen kräver undertecknarna att Israel häver finansiella restriktioner för Palestinska myndigheten som styr Västbanken.