Nyheter24
Annons

Emiraten varnar: Annektering är en röd linje

Publicerad: 3 sep. 2025, kl. 13:42
Lana Nussaibah, till vänster, här tillsammans med den palestinske politikern Riad al-Maliki. Bild tagen i domstolen ICJ i Haag förra året. Foto: Peter Dejong/AP/TT

I skenet av att Israel verkar närma sig ett beslut om annekteringar på det ockuperade Västbanken kommer en bister varning från Förenade Arabemiraten.

- Annektering vore en röd linje för min regering, det innebär att ingen varaktig fred blir möjlig, säger det emiratiska sändebudet Lana Nussaibah till The Times of Israel i Abu Dhabi.

Premiärminister Benjamin Netanyahu väntas denna vecka hålla samråd om Västbanken. Den högerextreme finansministern Bezalel Smotrich lägger inför det fram en plan som skulle innebära att över 80 procent av palestinska Västbanken annekteras av Israel.

— Fatta ett historiskt beslut om att införa israelisk suveränitet i alla öppna områden i Judéen och Samarien, manar Smotrich enligt The Times of Israel.

Judéen och Samarien är de bibliska termer Israel ofta använder för Västbanken.

Förenade Arabemiraten var ett av de länder som för fem år sedan ingick Abrahamavtalen, fredsuppgörelser med Israel som USA:s president Donald Trump framhävt som en av sin första mandatperiods stora framgångar. Lana Nussaibah signalerar att USA kan behöva gripa in nu.

- Vi tror inte att president Trump kommer att låta Abrahamavtalens bemärkelse i hans eftermäle besudlas, hotas eller omkullkastas av extremister och radikaler.

Annektering innebär att med våld eller med andra maktmedel helt ta över ett landområde och hävda att det ingår i det egna landet. Israel har sedan tidigare annekterat Jerusalems östra delar samt Golanhöjderna i sydvästra Syrien.

Den högerextreme Bezalel Smotrich vill ha ännu mer israelisk makt på Västbanken. Här visar han upp bosättningsplaner öster om Jerusalem i augusti.
Den högerextreme Bezalel Smotrich vill ha ännu mer israelisk makt på Västbanken. Här visar han upp bosättningsplaner öster om Jerusalem i augusti.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons