Det säger den ryske presidenten vid en presskonferens i Peking där han deltar i ett toppmöte med flera världsledare, inklusive Kinas president Xi Jinping och Nordkoreas diktator Kim Jong-Un, rapporterar Reuters.
— Men finns det någon mening med att träffa honom? frågar presidenten retoriskt och tillägger att han bara är redo att träffas om Zelenskyj är ”väl förberedd”, och att kriget går att avsluta om ”sunt förnuft” tas i beaktande.
Putin upprepar också att Ukraina inte får bli medlem i Nato och påstår att Ryssland inte är ute efter territorier med sitt anfallskrig mot grannlandet, utan ”kämpar för folkets rättigheter”.
Samtidigt säger Putin också att Ryssland avancerar på alla fronter i Ukraina och att konflikten kommer att fortsätta med militära medel om ett fredsavtal inte nås.
Volodymyr Zelenskyj har tidigare sagt att ett möte med Putin är möjligt först när Ukraina har fått konkreta säkerhetsgarantier.