På sjukhuset National Trauma Center i den nepalesiska huvudstaden vårdades omkring 60 skadade efter måndagens sammandrabbningar.
— För många av dem är tillståndet allvarligt. De verkar ha skjutits i huvudet och bröstet, säger läkaren Badri Risal till AP.
På måndagskvällen hade dödstalet stigit till minst 19 personer, rapporterar BBC, medan officiella uppgifter uppger att 17 personer dödats.
Blockerar plattformar
Demonstranternas ilska har väckts av regeringens beslut att sedan i fredags blockera 26 populära sociala medieplattformar, bland dem Facebook, X och Youtube.
Formellt heter det att bolagen bakom plattformarna inte registrerat sig och öppnat för översyn från nepalesiska myndigheter. Beslutet väckte starka protester.
— Vi triggades av sociala medieförbudet, men det är inte det enda skälet till att vi samlats, säger den 24-årige studenten Yujan Rajbhandari till AFP.
”Se förändring”
— Vi vill se förändring. Vi protesterar mot korruptionen som institutionaliserats i Nepal.
De flaggviftande demonstranterna tog sig förbi taggtrådsstängsel för att nå parlamentet och drabbade samman med kravallpolis, som i sin tur öppnade eld.
FN:s kontor för mänskliga rättigheter uppmanar Nepal att genomföra en grundlig utredning av händelsen.
”Vi är uppbragta över att demonstranter dödats eller skadats i Nepal i dag och uppmanar till en omedelbar och transparent utredning”, säger FN-organets talesperson Ravina Shamdasani i ett uttalande.