Nyheter24
Annons

”Fokus på de stora samhällsproblemen lönade sig"

Publicerad: 8 sep. 2025, kl. 23:06
Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin. Arkivbild. Foto: Oscar Olsson/TT

De rödgröna går mot valseger i Norge och regerande Arbeiderpartiet blir största parti. Ett fokus på de stora samhällsproblemen är något väljarna premierar och det tar vi med oss, säger Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin, som är på plats hos systerpartiet i Oslo.

Det socialdemokratiska Arbeiderpartiet är största parti med 28,1 procent när 99 procent av rösterna är räknade.

— Arbeiderpartiet har haft en positiv trend sedan årsskiftet där man har fördubblat sitt stöd sedan förra valet. De ser ut att göra ett bra valresultat trots att man har haft statsministerrollen, säger Tobias Baudin.

Høyre, Norges motsvarighet till Moderaterna, backar medan högerpopulistiska Fremskrittspartiet, Norges motsvarighet till Sverigedemokraterna, går kraftigt framåt.

— Samma tendenser ser vi i Sverige också.

En stor del av de rödgrönas valframgång tillskriver Tobias Baudin att man har fokuserat på de stora samhällsproblemen, som skolan, sjukvården och landets ekonomi.

— Det verkar ha lönat sig, säger han.

— Det visar också att man kan ha fokus på landets ekonomi och vanligt folk samtidigt. Går det bra för Norge, går det bra för medborgarna. Det premierar väljarna och det tar vi med oss.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons