Nyheter24
Annons

Vill inte bråka med Trump – Europa bakbundet om Gaza

Publicerad: 12 sep. 2025, kl. 06:18
Bilder på barn i Gaza i Bryssel i somras under en demonstration mot EU:s agerande i relationen till Israel. Arkivbild. Foto: Harry Nakos/AP/TT

Andra världskriget och Donald Trump. Där är två tunga orsaker till att EU fortsatt inte kan vidta gemensamma åtgärder kring Israels krig i Gaza.

Redan i slutet av juni fastslog EU:s utrikeschef Kaja Kallas att Israels agerande i Gaza utgör brott mot villkoren i det samarbetsavtal man har med EU. Ändå kommer inte EU någon vart med sina åtgärder.

Orsaken är enkel: oenigheten bland EU-länderna är så stor att beslut varken kan fattas med enhällighet eller andra majoriteter.

Kallas konstaterar att en hel del beror på vissa länders ovilja att stöta sig med president Trump i USA.

— Vi försöker verkligen göra vad vi kan, men om USA stöttar allt som den israeliska regeringen gör så ligger deras påtryckningsmöjligheter där och våra någon annanstans, olyckligtvis, sade hon på en konferens i Bryssel i förra veckan.

Kräver enighet

Annons

Mest Palestinavänliga av EU-länderna är Spanien och Irland, med starkt flankstöd från Frankrike.

Mest Israelvänliga är Ungern och Tjeckien, främst uppbackade av Tyskland.

För att införa sanktioner mot exempelvis israeliska ministrar eller helt stoppa samarbetsavtalet krävs total enighet, vilket gör att det räcker med motstånd från ett enda land för att säga nej.

EU:s utrikeschef Kaja Kallas under ett möte med Israels utrikesminister Gideon Saar i våras. Arkivfoto.
EU:s utrikeschef Kaja Kallas under ett möte med Israels utrikesminister Gideon Saar i våras. Arkivfoto.

Mjukare åtgärder, som att frysa delar av Israels deltagande i forskningssamarbetet Horizon Europe, kräver ”bara” stöd från 15 länder – men då måste de länderna också samla minst två tredjedelar av EU:s totala befolkning.

Annons

Folkmord eller inte?

Den summan är svår att nå så länge som ett storland som Tyskland inte är med. Och för Tyskland väger fortfarande arvet från andra världskrigets nazistiska judeutrotning tungt, vilket gör det ytterst svårt för landet att agera mot Israel.

EU-kommissionen är också splittrad. Spanska viceordföranden Teresa Ribera är ensam om att öppet ha talat om ett folkmord i Gaza.

Officiellt har EU-kommissionen samma linje som exempelvis Sveriges regering.

— Det är inte upp till kommissionen att avgöra den här frågan och definitionen, utan en domstolssak, säger chefstalespersonen Paula Pinho.

Annons

Frustrerad Kallas

EU-personal i Bryssel demonstrerar mot Israels krigföring i Gaza inför ett utrikesministermöte i Bryssel i somras. Arkivbild.
EU-personal i Bryssel demonstrerar mot Israels krigföring i Gaza inför ett utrikesministermöte i Bryssel i somras. Arkivbild.

Kommissionen trycker ändå på för en skarpare linje. Ordförande Ursula von der Leyen utlovade i onsdags att formella förslag ska läggas fram om nya sanktioner och handelsstopp och även en frysning av det bilaterala stödet till Israel.

Bland dem i EU som vill skärpa trycket mot Israel finns en tydlig frustration – inte bara över oenigheten, utan också mot att EU:s oförmåga ofta kritiseras hårdare än andras. Både praktiskt, politiskt och ekonomiskt är EU och många EU-länder bland de tyngsta när det gäller stöd till palestinier och en tvåstatslösning.

— Jag vägrar att acceptera att EU skulle vara inaktivt. Det är inte sant, sade Kaja Kallas i förra veckan.

Fakta: Så kan EU agera mot Israel

Här är några alternativ som EU kan ta till för att sätta press på Israel:

1) Pausa samarbetsavtalet – vilket dock kräver enhällighet bland alla länder.

2) Införa sanktioner mot fler bosättare och/eller ministrar – kräver också enhällighet.

3) Pausa handelsdelarna (eller delar av dem) – kräver ”bara” kvalificerad majoritet, vilket dock kan vara svårt att nå om inte exempelvis Tyskland eller Italien ger sitt stöd.

4) Pausa delar av Israels deltagande i forskningssamarbetet Horizon Europe – har föreslagits formellt och kräver också bara kvalificerad majoritet. Har dock än så länge inte förts till formell omröstning.

5) Pausa det bilaterala stödet till Israel – kan göras på egen hand av EU-kommissionen och utlovades i onsdags av ordförande Ursula von der Leyen. Stödet och samarbetet med Yad Vashem (centret för hågkomst av Förintelsen) kommer dock inte att beröras.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons