Uppemot 150 000 personer tågade på lördagen i en demonstration arrangerad av den profilerade högerextreme aktivisten Tommy Robinson, under parollen "Unite the Kingdom” (”Ena kungadömet”).
Samtidigt samlades runt 5 000 till en antirasistisk motdemonstration.
Under dagen gick det i stort lugnt till, men framåt sen eftermiddag uppstod spänningar.
Totalt skadades 26 poliser, varav fyra allvarligt, när de utsattes för slag och sparkar då de försökte hålla den stora marschen på avstånd från motdemonstranterna.
Premiärministern betonar att alla medborgare har en okränkbar rätt att protestera fredligt.
— Men vi kan inte acceptera angrepp mot poliser som bara gör sitt jobb, eller att människor känner sig otrygga på våra gator på grund av sin bakgrund eller hudfärg, säger Keir Starmer, enligt BBC.
— Vår flagga symboliserar mångfalden i vårt land och vi kommer aldrig låta de som använder den som en symbol för våld, rädsla och splittring rycka den ur våra händer.
24 personer greps i samband med våldsamheterna under lördagen. Polisen arbetar med att identifiera fler av dem som var inblandade i ordningsstörningarna och uppger att man räknar med att göra fler gripanden framöver.
