I flödet på sociala medier och allehanda webbplatser tycks det inte finnas någon hejd på hur eländigt det är med Moldaviens just nu EU-vänliga regering och inte minst presidenten, Maia Sandu.
Hon anklagas för att vara inblandad i barnhandel, utpekas som schizofren och sägs planera för diktatur och vilja skicka moldaver till fronten i Ukraina. Och så försöker hon befrukta sig själv med hjälp av sperma från homosexuella internationella popstjärnor som Elton John och Ricky Martin.
Uppgifterna finns i granskningar som gjorts av nyhetsbyråer som AP och AFP och brittiska BBC – och som tydligt pekar ut Ryssland som ansvarig.
— Kreml-agenterna använder AI och simpel programvara för att skapa snabba och smutsiga bilder till spegelsajter, säger Ben Scott från organisationen Reset Tech till AP.

”Hybridkrig”
Allt sker inför söndagens parlamentsval i Moldavien, som länge betecknats som ett ödesval mellan öst och väst. Sandus parti PAS väntas få klart flest röster – men om det räcker för att få en tillräcklig majoritet för att driva vidare den EU- och västvänliga politiken är oklart.
Både regering och opposition har på förhand anklagat varandra för att förbereda våldsamma protester om inte resultatet går som de vill.
— Vi står i dag inför ett fullskaligt hybridkrig. Kremls mål är uppenbart: att vinna Moldavien i vallokalerna och förvandla det till en avfyrningsramp för hybridattacker mot EU, varnade president Sandu i EU-parlamentet för några veckor sedan.
EU-vänner i väst
Ovissheten är stor. EU-vännerna hoppas på röster från den stora del av befolkningen som bor i väst. Den ryssvänliga sidan har i sin tur starkt stöd i utbrytarområdet Transnistrien, den turktalande autonoma regionen Gagauzien och ute på landsbygden.
Att den redan svaga ekonomin sargats ytterligare av kriget i grannlandet Ukraina spelar också in.
— Vi kan inte exportera till EU för vi har inte de certifikat som de kräver. Det var mycket lättare att exportera till Ryssland, säger äppelodlaren Cristina Crudu till Radio Free Europe/Radio Liberty.
