Nyheter24
Annons

Zelenskyj: Putin vill attackera nytt land

Publicerad: 28 sep. 2025, kl. 08:20
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj vid en presskonferens i Kiev på lördagen. Foto: Efrem Lukatsky/AP/TT

Rysslands president Vladimir Putin vill expandera Ukrainakriget genom att attackera ett annat europeiskt land, säger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

Den senaste tidens kränkningar av olika länders luftrum är enligt Zelenskyj ryska försök att testa Natos förmåga att försvara luftrummet. Det är enligt honom ett tecken på att Ryssland förbereder sig för en större konflikt, rapporterar The Guardian.

— Putin kommer inte att vänta med att avsluta sitt krig i Ukraina. Han kommer att öppna upp en annan riktning. Ingen vet vart, säger han.

Zelenskyjs kommentarer kom efter att han talat med USA:s president Donald Trump i anslutning till FN:s generalförsamling i veckan.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons