Nyheter24
Annons

Hamas begär betänketid efter Israels inspel

Publicerad: 3 okt. 2025, kl. 15:12
Uppdaterad: 3 okt. 2025, kl. 15:21
Rök stiger från staden Gaza i remsans norra del, efter ett israeliskt anfall i onsdags denna vecka. Foto: Jehad Alshrafi/AP/TT

Hamas har ännu inte gett något besked om det senaste fredsförslaget för Gaza. Den plan som lagts fram blev också justerad under Benjamin Netanyahus besök i USA. Den palestinska islamiströrelsen söker fortsatt garantier för att den israeliska militären verkligen kommer att lämna Gazaremsan.

I tisdags sade USA:s president Donald Trump att terrorstämplade Hamas har ”tre eller fyra dagar” på sig att ge besked om det avtal han lagt fram.

På fredagsmorgonen säger en Hamas-företrädare till AFP att överläggningar pågår och att de har meddelat medlarparterna att det kommer att behövas ytterligare lite betänketid.

En medlem av islamiströrelsens styrande politbyrå, Mohammad Nazzal, säger att förslaget har flera detaljer som behöver diskuteras men understryker att de uppriktigt försöker nå samförstånd.

Nya ordalydelser

Förslaget till en fredslösning presenterades i måndags, efter att Donald Trump tagit emot Israels premiärminister Benjamin Netanyahu i Vita huset i Washington DC.

Annons

Planens 20 punkter sades ha utformats i samråd med flera tongivande stater från den arabiska och muslimska världen. Men i det förslag som sedan lades fram efter Trump och Netanyahus möte hade flera formuleringar justerats, enligt uppgifter till Axios, Times of Israel med flera.

Det handlar främst om villkoren och tidsplanen för Israels militära tillbakadragande – där Israel får större rätt att komma med invändningar och där dess soldater tillåts stanna kvar i en buffertzon längs hela gränsen inom Gaza. Det ska de få göra tills det inte längre anses föreligga någon risk för nya terrorhot, men i praktiken finns där ingen bortre tidsgräns.

USA:s president Donald Trump och Israels premiärminister Benjamin Netanyahu fotograferade i Vita huset i måndags.
USA:s president Donald Trump och Israels premiärminister Benjamin Netanyahu fotograferade i Vita huset i måndags.

Vållat irritation

Under alla fredsförhandlingar som har hållits under kriget har Hamas krävt tydliga garantier för att de å sin sida ska släppa all gisslan som hålls; garantier om att Israel lämnar Gazaremsan helt och inte återvänder i nya angrepp.

Medlarländerna sades tidigt uppmana Hamas att gå med på förslaget, men flera av dem uppges också ha blivit väldigt förargade av att Israel tilläts ändra i det. Officiellt har medlarna välkomnat planen, men med reservation för att vissa detaljer behöver diskuteras.

Uppgifter från Hamashåll gör dels gällande att dess högsta ledning vill diskutera hur en avväpning av rörelsen skulle gå till och formerna för en amnesti för dess medlemmar. Dels betonas vikten av ”internationella garantier för ett fullständigt israeliskt tillbakadragande från Gazaremsan”.

Fakta: Trumps fredsförslag

Det förslag som USA:s president Donald Trump har lagt fram för fred i Gaza består av 20 punkter.

De arbetades fram i samråd med flera tongivande länder från den arabiska och muslimska världen. Trump träffade sedan Israels premiärminister som godtog förslaget, med vissa detaljändringar.

Förslaget stipulerar framför allt ett omedelbart slut på kriget, frigivning av all gisslan som hålls av Hamas, oberoende distribution av nödhjälp till Gazas befolkning, ett stegvis tillbakadragande av Israels militär och avväpning av Hamas.

Efter det ska ett teknokratiskt övergångsstyre ta vid, med internationella styrkor på plats och med ett styrande råd där Donald Trump är ordförande. Gaza ”ska vara en avradikaliserad terrorfri zon som inte utgör ett hot mot sina grannar” och byggas upp igen ”till förmån för Gazas befolkning”.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons