Palestinska Hamas förhandlare leds av Khalil al-Hayya, som Israel nyligen försökte döda i Qatar. Delegationen ska under måndagen prata ihop sig med medlarna om ramar för de förhandlingar som stundar, skriver The Times of Israel.
Dessa första samtal sker i Kairo, medan själva förhandlingarna sedan ska äga rum i Sharm el-Sheikh.
I den kända badorten ansluter delegationer från Israel och USA. Israelerna leds av Ron Dermer, minister från regeringschefen Benjamin Netanyahus parti Likud. I spetsen för USA:s representanter finns president Donald Trumps svärson Jared Kushner.
Enligt Al Jazeera hinner samtalen i Sharm el-Sheikh inte börja på måndagen.

Fäller inte nu
Men trots denna trevande början andas israeliska medier försiktig optimism. Tv-kanalen Keshet 12 uppger att de högerextrema ministrarna Itamar Ben-Gvir och Bezalel Smotrich vid ett möte med Netanyahu signalerat att de nu ger samtalen en chans. Tidigare har de sagt att de kommer att fälla regeringen, men nu ska de ha lovat att premiärministern får relativt fria händer för att genomföra fredsprocessens första fas.
Den fasen innebär att Hamas släpper sin gisslan, mot att Israel släpper ett stort antal högprofilerade fångar och att landets styrkor retirerar inne i Gazaremsan.
Enligt rapporterna sparar Ben-Gvir och Smotrich sina ultimatum till fas två. Tanken är att Hamas då helt ska avväpnas, och Israels bosättarhöger vill att Netanyahu behåller möjligheten att börja kriga igen om så inte sker.
Spänd stämning
Samtidigt är Donald Trump, som ligger bakom fredsplanens 20 punkter, avgörande för hur mycket Netanyahu ska pressas att kompromissa. Stämningen mellan de båda männen rapporteras i helgen ha varit spänd. Enligt nyhetssajten Axios tyckte den israeliske ledaren att Trump fredags reagerade lite väl glatt på terrorstämplade Hamas positiva svar om fredsplanen. USA:s president ska då ha svarat:
— Jag fattar inte varför du alltid är så jävla negativ (”fucking negative”). Det här är en framgång. Ta emot den.




.jpg)
