Nyheter24
Annons

Enklare regnskogsregler får kritik

Publicerad: 21 okt. 2025, kl. 17:46
EU:s miljökommissionär Jessika Roswall på en presskonferens i Stockholm i september. Arkivbild. Foto: Jessica Gow/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

EU

De enklare redovisningskraven gäller främst för de minsta företagen och de som agerar längre ner i varukedjan. Samtidigt innebär förslaget att man i praktiken skjuter upp lagstiftningen endast ett halvår, i stället för ett helt år som man tidigare flaggat för.

— Med det här paketet, som jag tycker är väldigt riktat och balanserat, kan vi både vara väldigt engagerade för att bekämpa avskogning men också se till att göra saker på mer effektivt sätt, säger miljökommissionär Jessika Roswall i ett framträdande i Luxemburg.

Världsnaturfonden, WWF, är dock kritisk.

”Förlorarna är uppenbara: de företag som redan investerat i avskogningsfria leveranskedjor och skogar som kommer att fortsätta försvinna i andlös hastighet”, säger Anke Schulmeister-Oldenhove från WWF i ett pressmeddelande.

De tidigare planerna på en ettårig uppskjutning förklarades med it-problem. Enligt Roswall innebär emellertid de nya förenklingarna mindre tryck på it-systemet.

Förslagen måste nu godkännas av både EU-parlamentet och EU:s ministerråd.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons