Nyheter24
Annons

Rubio: Hamas bryter avtalet om de inte avväpnar

Publicerad: 24 okt. 2025, kl. 08:02
Uppdaterad: 24 okt. 2025, kl. 12:57
USA:s utrikesminister Marco Rubio vid USA:s så kallade civilmilitära koordinationscenter i sydvästra Israel på fredagen. Foto: Fadel Senna, pool via AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Rubio har på fredagen besökt ”högkvarteret för vapenvilan” i israeliska Qiryat Gat. Under en pressträff vid den amerikansk-israeliska koordinationscentralen upprepar han kravet på Hamas avväpning.

— Skulle Hamas vägra att lägga ned vapnen vore det ett brott mot överenskommelsen om vapenvila, säger han – dock utan att svara på hur USA i så fall skulle agera.

På torsdagskvällen möttes Rubio och Netanyahu på premiärministerns kontor i Jerusalem. Efter mötet konstaterade Rubio att det finns ”mer arbete” att göra.

— Så vi är här för att arbeta med det, och vi känner oss väldigt positiva och övertygade om att vi kommer att nå dit trots betydande hinder, sade han.

Skytteltrafik

Bara timmar före mötet hade vicepresident JD Vance lämnat landet. Dessförinnan avlade Mellanösternsändebudet Steve Witkoff och president Trumps rådgivare och svärson Jared Kushner ett flera dagar långt Israelbesök.

Annons
USA:s utrikesminister Marco Rubio träffar Israels premiärminister Benjamin Netanyahu i Jerusalem på torsdagskvällen.
USA:s utrikesminister Marco Rubio träffar Israels premiärminister Benjamin Netanyahu i Jerusalem på torsdagskvällen.

Den senaste veckans amerikanska skytteltrafik till Israel har väckt frågor. I onsdags uppgav vicepresident Vance i Jerusalem att det är ”viktigt för regeringen att säkerställa att vårt folk fortsätter att göra det de behöver göra”. Det uppges handla om att få vapenvilan i Gaza att inte braka samman – men också att se till att Netanyahu och hans regering inte tillkännager en annektering av Västbanken.

Frågan har varit högaktuell sedan Israels parlament, knesset, i veckan röstade för att ta två lagförslag för att annektera ockuperade Västbanken vidare. Förslagen ska nu diskuteras i utrikes- och försvarsutskotten inför ytterligare två röstningsomgångar.

Beordrade paus

Rubio, Vance och Trump har turats om att fördöma omröstningen. I olika utspel har de kallat det ”dumt”, ”förolämpande” och ”kontraproduktivt".

— Israel skulle förlora allt sitt stöd från USA om det hände, sade presidenten i en intervju med Time Magazine som publicerades på torsdagen.

Kort därefter beordrade Netanyahu en paus ”tills vidare” i allt arbete som rör de två lagförslagen. Enligt premiärministern var veckans omröstning "en medveten politisk provokation av oppositionen som ville så split under vicepresident JD Vances besök".

Kommentarer

Annons
Annons
Annons