Donald Trump skriver i sociala medier att han har skrivit under den lag som kongressens båda kammare godkände tidigare i veckan. Den slår fast att justitiedepartementet har 30 dagar på sig att offentliggöra så många handlingar som möjligt från utredningen av affärsmannen och sexförbrytaren Jeffrey Epsteins förehavanden och kontakter.
”Justitiedepartementet har enligt mina instruktioner redan överlämnat dokument med närmare 50 000 sidor till kongressen”, skriver Trump på sin egen plattform Truth Social.
En del undantag
Det handlar om information som de federala myndigheterna har samlat in om Jeffrey Epstein – som var vän med många rika och mäktiga – samt hans kompanjon Ghislaine Maxwell: allt som har framkommit i många och långa brottsutredningar, uppgifter om resor de gjort och med vilka, och alla omständigheter kring Epsteins död.
”Ingen handling får undanhållas, fördröjas eller redigeras på grund av förlägenhet, skadat anseende eller politisk känslighet” för någon som helst offentlig person eller ”utländsk dignitär”, heter det.
Justitieminister Pam Bondi har tidigare sagt att hon kommer att släppa dokumenten om Trump skriver under lagen. Men skrivelserna i lagen lämnar några luckor, så att en del ska kunna förbli hemligt. Hon får framför allt undanhålla information om den anses kunna "äventyra en pågående federal utredning eller åtal”.
Namn på brottsoffer, sjukjournaler och barnpornografiskt eller våldsamt material får också utelämnas. Men departementet måste redovisa vad som har utelämnats och varför – och inom 15 dagar delge kongressen detta i detalj.
Sväng i sista stund
När Donald Trump kom tillbaka till Vita huset motsatte han sig tvärt att Epstein-utredningen skulle nå dagens ljus, med alla namn som förekommer däri. Han har tonat ned dess betydelse och sin egen inblandning.
Under året har kongressen dock vägt allt tyngre mot detta, med alltfler republikaner som ställt sig bakom lagförslaget och ett växande tryck även från delar av Trumps mer hårdföra anhängarbas.
Så sent som förra veckan bjöd Trump in en av de ledande republikanska rösterna i frågan, ledamoten Lauren Boebert, till ett möte i Vita huset för att diskutera saken – men Boebert stod fast vid att utredningen borde släppas.
När det stod klart att kongressen skulle rösta för att släppa utredningen vände Donald Trump tvärt, och sade ungefär att det var bäst att få saken överstökad så att regeringen kan fokusera på annat.
Rättad: I en tidigare version uppgavs ett antal felaktiga grunder för när justitiedepartementet kan sålla bland dokumenten.





