Att Trump nu skrivit under förslaget betyder att justitiedepartementet har 30 dagar på sig att släppa utredningen.
”Justitiedepartementet har enligt mina instruktioner redan överlämnat dokument på närmare 50 000 sidor till kongressen”, skriver Trump i sitt inlägg.
Justitieminister Pam Bondi har tidigare sagt att hon kommer att släppa dokumenten om Trump skriver under lagen. Det betyder dock inte att samtliga dokument i utredningen av den dömde och döde Jeffrey Epstein och hans medbrottsling Ghislaine Maxwell kommer att offentliggöras. Skrivelser i lagen öppnar för att delar av utredningen inte kommer att se dagens ljus, rapporterar Axios.
För det första finns en klausul om att Bondi, handplockad av Trump, kan stoppa hela eller delar av material om det ”skulle äventyra en pågående federal utredning eller åtal”. Det ska ses mot bakgrund av att Trump i förra veckan beordrade justitiedepartementet att utreda Epsteins band till bland andra den tidigare presidenten Bill Clinton, som tillhör oppositionspartiet Demokraterna.
För det andra får justitiedepartementet möjlighet att sålla i vad som lämnas ut, om det kan leda till att det är politiskt känsligt eller riskerar att skada anseendet för ”regeringsanställda, offentliga personer eller utländska dignitärer”, skriver Axios. Departementet måste dock presentera för kongressen vilka dokument som stoppats eller redigerats, och den lagliga grunden för det.
Justitiedepartementet kan även komma att undanhålla eller maska exempelvis offrens namn, sjukjournaler, barnpornografiskt material eller bilder av ”död, övergrepp eller skador”.




