Nyheter24
Annons

Ny behandling ska stoppa hiv i södra Afrika

Publicerad: 1 dec. 2025, kl. 14:57
Forskningsavdelningen Wits på universitetet Witwatersrand i Johannesburg, Sydafrika. Arkivbild. Foto: Themba Hadebe/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Insatsen med injektion av läkemedlet lenacapavir sätts i gång i Sydafrika, Zambia och Swaziland (Eswatini) och understöds av FN:s hälsoorganisation Unitaid och USA.

Lenacapavir kan minska risken att sprida hiv med 99,9 procent om det tas två gånger om året, rapporterar AFP.

En av fem vuxna personer i Sydafrika lever med hiv, och även Swaziland och Zambia är hårt drabbade. Insatsen i Sydafrika sker i ett samarbete mellan bland annat det ansedda universitetet Wits och Unitaid.

Enligt ett uttalande från Unitaid har de första individerna börjat få läkemedlet som ska injiceras var sjätte månad.

Det är inte klart hur många som kommer att ingå i programmet. Doserna kostar normalt omkring 28 000 dollar – motsvarande omkring 265 000 kronor per år. Tillverkaren Gilead Sciences har gått med på att distribuera lenacapavir utan vinstintresse till två miljoner personer i drabbade områden de närmaste tre åren.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons