Nyheter24
Annons

Uppgifter: Putins spioner testade ljudvapen på hundar

Publicerad: 15 jan. 2026, kl. 13:04
Uppdaterad: 15 jan. 2026, kl. 13:14
Uppgifter: Putins spioner testade ljudvapen på hundar.
Uppgifter: Putins spioner testade ljudvapen på hundar. Foto: Mikhail Metzel/AP/TT & Martina Holmberg/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Experimenten med ljudkanoner, som är olagliga i Serbien och flera andra länder, ska ha utförts två veckor efter det att regimkritiska protester i Belgrad avbrutits av vad demonstranter beskrivit som en ”förlamande ljudexplosion”.

Det gemensamma experimentet visar hur långtgående säkerhetssamarbetet är mellan Ryssland och EU-kandidaten Serbien, konstaterar Politico.

Serbiskt gendarmeri visar en USA-tillverkad ljudkanon (LRAD) som enligt serbiska demonstranter användes mot dem i fjol. Bild tagen 19 mars 2025. Foto: Serbiens inrikesdepartement via AP/TT
Serbiskt gendarmeri visar en USA-tillverkad ljudkanon (LRAD) som enligt serbiska demonstranter användes mot dem i fjol. Bild tagen 19 mars 2025. Foto: Serbiens inrikesdepartement via AP/TT

Uppgifter: Putin använde ljudkanoner på hundar

Ljudkanoner avger extremt höga ljudvågor som kan orsaka skarp öron- och huvudvärk, desorientering, spruckna trumhinnor och bestående hörselskador.

Annons

Serbien har förnekat med skärpa att ljudkanoner ska ha använts i samband med fjolårets omfattande protester mot regeringen. Hundratals demonstranter anklagade i mars 2025 regeringen för att ha satt in ljudvapen mot fredliga demonstranter.

Belgradbon Ivana Ilic Sunderic beskrev det som ett ”ljud från helvetet".

— Det var lugnt och stillsamt och sedan hörde vi något vi inte kunde se ... som ett ljud som kom rullande mot oss, sade hon till nyhetsbyrån AP.

"Ett ljud liknande ett anstormande tåg"

Demonstranter som tog sig till sjukhus berättade att de hört ett ljud liknande ett anstormande tåg, för att därefter drabbas av illamående, kräkningar och huvudvärk.

Två veckor senare genomförde Serbiens och Rysslands säkerhetstjänst djurförsöken för att utvärdera ljudvapnens ”effekt på biologiska objekt”, skriver Politico. Hundar valdes på grund av deras ”känslighet för akustiska effekter".

Enligt Politico tyder dokumenten på att testen gjordes utan de tillstånd som serbisk lag kräver för djurförsök.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Uppgifter: Putins spioner testade ljudvapen på hundar