Inför årsdagen av Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina på tisdag har nyhetsbyrån AFP intervjuat Zelenskyj.
Presidenten säger att utgången av kriget fortfarande är oklar och tar bland annat upp att Ryssland driver på för att det ska hållas ett snabbt presidentval i Ukraina.
— Låt oss vara ärliga, ryssarna vill bara ersätta mig. Ingen vill ha val under ett krig.
Presidenten säger att han inte bestämt sig om han ska ställa upp i ett nytt val.
I intervjun berättar 48-årige Zelenskyj också lite om hur hans privatliv ser ut. Han säger att han försöker hitta tid att vara med sina två barn, 21 och 13 år gamla, och sin hustru, men att det inte går att träffa dem ”varje dag”.
— Faktum är att jag definitivt inte tillbringat mycket tid med dem.
När Zelenskyj inte är på resa befinner han sig mest på sitt kontor. Han berättar även att han försöker träna regelbundet.
— Jag älskade att springa utomhus innan kriget. Jag springer inte längre
Under de första två åren av kriget bodde Zelenskyj i en hårt bevakad bunker i Kiev, men den har han lämnat nu.
— Det viktigaste, enligt min mening, är att ryssarna inte kan driva in oss i en bunker.




