Nyheter24
Annons

Mandelson utreds av EU – kopplas till Jeffrey Epstein

Publicerad: 27 feb. 2026, kl. 10:31
Den skandalomsusade toppdiplomaten Peter Mandelson var EU:s handelskommissionär under en mandatperiod. Den här bilden av honom togs i Bryssel i juli 2008. Foto: Virginia Mayo/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Mandelson var EU:s handelskommissionär 2004–08, då Storbritannien ännu var med i unionen.

Kommissionen i Bryssel har begärt att korruptionsgranskande Europeiska byrån för bedrägeribekämpning (Olaf) utreder Mandelson, uppger en anonym talesperson för AP.

Den adlade Peter Mandelson, som har haft flera ministerposter i Labourledda regeringar, fick sparken som ambassadör i USA när vidden av hans kontakter med Jeffrey Epstein uppdagades.

I Storbritannien utreds det om Mandelson på något vis missbrukade sitt ämbete inom ramen för deras relation. Deras relation pågick även under Mandelsons tid i EU-kommissionen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons