Nyheter24
Annons

Uppgifter: USA beväpnar kurder – offensiv väntas i Iran

Publicerad: 5 mars 2026, kl. 05:45
En medlem i Iranska Kurdistans demokratiska parti (KDPI) vid en vägspärr nära Arbil i irakiska Kurdistan i februari. Foto: Rashid Yahya/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

En kurdisk markoffensiv väntas inom kort i nordvästra Iran, erfar ITV. Vapen ska ha förts in till kurder i västra Iran, enligt det brittiska tv-bolaget.

— Får de amerikanskt stöd från luften så har de förutsättningar att bli ganska framgångsrika mot iransk militär i de delarna av landet, bedömer Aras Lindh, analytiker på Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI).

USA och Israel uppges ha bombat regimmål i västra Iran för att skapa ett så gott utgångsläge som möjligt. Om uppgifterna stämmer är svårt att veta – men oavsett kan kurderna inte ensamma fälla regimen i Teheran, konstaterar Aras Lindh.

Områden med kurdisk befolkning i Turkiet, Iran, Irak och Syrien.
Områden med kurdisk befolkning i Turkiet, Iran, Irak och Syrien.

Även CNN:s källor uppger att USA jobbar för att beväpna kurdiska styrkor för att underblåsa ett väpnat uppror.

Annons

— Vi tror att vi har stor chans nu, säger en högt uppsatt iransk-kurdisk källa till CNN.

Samtal med Trump

Iran har samtidigt intensifierat sina bombningar av kurdiska områden. Tidigt på torsdagen säger sig Iran ha attackerat kurdiska högkvarter i Irak samt ”separatister” som planerade att ta sig in i Iran västerifrån, enligt statliga iranska medier.

Den delvis autonoma Kurdistanregionen i norra Irak hyser läger och baser tillhörande flera iransk-kurdiska partier och väpnade grupper. Dagarna innan krigsutbrottet enades fem av dem om att samordna sig i en koalition. Källor uppger till Reuters att de fört diskussioner med USA kring möjliga anfall mot iranska säkerhetsstyrkor i västra Iran.

Bland annat ska president Donald Trump själv i tisdags ha pratat med det kurdiska partiet KDPI:s ledare Mustafa Hijri, enligt CNN:s källa.

Annons
Aras Lindh, forskare och analytiker vid Totalförsvarets forskningsinstitut, FOI.
Aras Lindh, forskare och analytiker vid Totalförsvarets forskningsinstitut, FOI.

Under en pressträff på onsdagen förnekade dock Vita husets talesperson Karoline Leavitt att Trump ställt sig bakom någon upprorsplan.

Uppfattas som svek

Irans runt tio miljoner kurder lever under stor repression under den islamiska regimen. Även om de länge strävat efter ökade rättigheter och ett regimskifte finns frågetecken kring villigheten att hjälpa USA efter kampen mot IS i Syrien, där kurderna gjorde grovjobbet och sedan lämnades mer eller mindre vind för våg.

— Det finns en lång historisk erfarenhet av vad man ur kurdiska perspektiv uppfattar som svek – att man använts kortsiktigt för att uppnå amerikanska målsättningar, och när man sedan inte längre fyller någon funktion så har man helt enkelt lämnats åt sitt öde, säger Aras Lindh.

— Kurderna används som spelpjäser på ett väldigt tydligt sätt. Å andra sidan ser de kurdiska aktörerna i huvudsak positivt på att få amerikanskt stöd i sin kamp mot Iran.

Fakta: Irans kurder

Kurderna är en folkgrupp som förr utgjorde minoriteter i de osmanska och persiska imperierna. De har aldrig haft en varaktig egen stat, men utgör nu betydande minoriteter i främst Turkiet, Iran, Irak och Syrien.

I samtliga länder vittnar kurder om omfattande förtryck och många eftersträvar ett självständigt Kurdistan som utgörs av de områden där kurder främst lever.

Irans uppemot tio miljoner kurder utgör runt tio procent av landets befolkning. De har traditionellt varit bosatta i de nordvästra delarna av landet, men många flyttar då dessa områden ekonomiskt sackar efter.

Irans kurder har sedan länge varit utsatta för ett starkt tryck att assimileras i majoritetsbefolkningen. De flesta iranska kurder är sunnimuslimer medan perserna är shiamuslimer.

1946 grundade Irans kurder med stöd från Sovjetunionen en liten stat med Mahabad som huvudstad, men den krossades snart av den iranske shahen. Sedan dess har strider mellan olika kurdiska grupperingar och styret i Teheran blossat upp med jämna mellanrum.

Källor: Landguiden/UI, Amnesty International med flera

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Uppgifter: USA beväpnar kurder – offensiv väntas i Iran