Nyheter24
Annons

Tusentals afghaner flyr Iran: ”Inget skydd”

Publicerad: 16 mars 2026, kl. 05:45
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Nazari har jobbat som säkerhetsvakt i Teheran de senaste elva månaderna – och befann sig i landet under det tolv dagar långa kriget mellan Israel och Iran i juni 2025. Han beskriver de senaste attackerna som ”femtio gånger kraftigare”.

Naeemullah Rahimi har också flytt Iran efter attackerna. Även han jobbade som vakt i en av Teherans förorter, och fick söka skydd från luftangreppen i källaren.

— När vi såg hur illa situationen var blev vi tvungna att återvända, säger 24-åringen, efter att ha korsat gränsen vid Islam Qala i västra Afghanistan.

”Kan inte svälta”

Talibshah, som inte uppger sitt efternamn, jobbade med lantbruk i Qazvin i norra Iran för att försörja sin familj. Nu är han på väg hem till Sar-e Pol i norra Afghanistan, trots att torkan i hemlandet gjort det i princip omöjligt att bedriva jordbruk där.

Annons

— Hittar jag inte ett jobb här får jag emigrera igen. Vi har inget annat val. Vi kan inte svälta, säger han.

Parallellt med Irankriget pågår en konflikt mellan Afghanistan och grannlandet Pakistan, som trappades upp i slutet av februari. Sedan dess har fler än 50 civila afghaner dödats.

— De flyr ett krig i Iran och kommer till ett land som också befinner sig i krig, säger Arafat Jamal, representant för FN:s flyktingorgan UNHCR i Afghanistan.

”Inget bra val”

Sedan krigsutbrottet i Iran den 28 februari har ungefär 1 700 personer återvänt till Afghanistan dagligen. Jamal säger att det inte finns något bra val för dem som återvänder.

Annons

— De kommer till ett land som är förstört av torka, som har arbetslöshet och som nu även har inhemska konflikter.

Han säger att ”våg efter våg” av afghaner har utvisats från Iran och Pakistan sedan september 2023. I fjol återvände 2,8 miljoner människor.

Skulle det bli ett liknande antal i år är han tveksam om landet kommer att klara det.

— Kanske, men landet behöver internationellt stöd. Vi har inte råd att låta Afghanistan gå omkull.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons