Tagna toppmötesbeslut måste gälla, fastslår Costa i en intervju med TT och andra i det europeiska nyhetsbyråsamarbetet European Newsroom (ENR).
Därför räknar han med att Ungern, trots uttalade hot om motsatsen, inte ska säga nej till det 90-miljarderslån till Ukraina som EU:s stats- och regeringschefer godkände på sitt toppmöte i december.
— Det vore fullständigt oacceptabelt om ett land backar efter det att vi har enats om ett beslut. Vad jag förväntar mig från premiärminister (Viktor) Orbán är han respekterar det som vi var överens om den 18 december, säger Costa med emfas.

Energisamtal
Hur det ska gå till att få Ungern att inte trycka på nejknappen när och om det formella beslutet ska tas på ett ministermöte kan han dock inte svara på.
— Men ni vet, jag är en optimist. Ingen medlemsstat har rätt att inte respektera det som vi alla har beslutat, säger Costa.
Sannolikt hoppas EU-ledningen att tisdagens beslut att hjälpa Ukraina med att reparera den oljeledning som leder rysk olja till Ungern ska bli avgörande. Formellt undviker man dock att koppla ihop de två frågorna.
Samtal med Moskva?
Torsdagens EU-toppmöte hålls i ett läge då energipriserna skenar på grund av kriget i och kring Iran. Costa räknar med att ledarna kommer att behöva enas om vilken form av krisåtgärder som måste till.
Även här sticker Ungern ut, med uppmaningar om att lätta på energisanktionerna mot Ryssland, något som även Belgiens premiärminister Bart De Wever har öppnat för.
Till det säger Costa tydligt nej. Däremot kan han tänka sig att följa De Wevers maning om att åtminstone börja prata med de styrande i Kreml.
— Vi kommer att behöva prata med Ryssland. Inte om energi, utan om europeisk säkerhet, om fred i Ukraina. Det kommer att hända en dag – men inte nu, säger Costa, som för tillfället vill ”undvika att störa” de försök som USA gör för att ordna fred i Ukraina.




