INTERNET. Det var i förra veckan som satirbilder på främlingsfientliga Dansk Folkepartis (DF) ledartrio Pia Kjærsgaard, Kristian Thulesen Dahl och Peter Skaarup lades upp på Facebook av tidningen Politiken.
Nu har bilden tagits bort från Facebook. Tydligen var satiren alldeles för naken för communitysajten.
- Facebook har förstås rätt till att upprätta sina egna riktlinjer, men det är väl trångsynt att stänga ute sådana här satiriska pärlor, säger Politikens designchef Søren Nyeland, till den egna tidsskriften.
Publicerades igen
Bakgrunden till bilden är att DF föreslagit att en video som ska fungera som ett slags ”provintag” för invandrare ska innehålla barbröstade kvinnor. I stället fick partiet en satirbild med tre nakna partiledare.
Strax efter att bilden togs bort från communitysajten publicerades teckningen återigen.
Skillnaden var dock denna gång att Politiken själva censurerat bilden genom att placera vita boxar över ledartrions könsdelar.