Joseph Kony, LRA:s ledare.
1 av 3
Joseph Kony, LRA:s ledare. - Foto: STUART PRICE/AP/Scanpix
...hans son Gavin Russell har en av huvudrollerna.
2 av 3
...hans son Gavin Russell har en av huvudrollerna. - Foto: Faskimil Kony 2012 Youtube
Jason Russell är en av skaparna bakom filmen...
3 av 3
Jason Russell är en av skaparna bakom filmen... - Foto: Faskimil Kony 2012 Youtube

Ugandiska bloggare reagerar mot Kony-hysterin

Menar att filmen förenklar konflikten och förminskar det ugandiska folket.


Obamas soldater jagar Kony

USA har beordrat 100 amerikanska soldater till Uganda och närliggande länder för att bekämpa gerillagruppen LRA. LRA:s ledare Joseph Kony är anklagad för brott mot krigets lagar. Soldaternas uppgift är att antingen fånga eller döda honom för att på så sätt få LRA att falla.

I ett brev till kongressen skriver Obama:

"I över två decennier har Herrens moståndsarmé (LRA) mördat, våldtagit och kidnappat tiotusentals män, kvinnor och barn i Centralafrika."

Läs hela artikeln här.

Hajpen kring den 29 minuter långa viralt spridda film om Jospeh Kony är i det närmaste oöverträffad. Ingen tycks oberörd och youtubeklippet har över 36 miljoner visningar på bara tre dagar. Men kritiska röster har höjts på flera håll och Nyheter24 har tidigare sammanfattat en del av uppgifterna som sprids.

I en diskussion på Al-Jazeera där tittarna fick skicka in sina egna videoinlägg postade flera personer i Uganda kritiska uttalanden om filmen. En av dem är "rosebell83", en ugandisk bloggare och twittrare. Hon menar att filmen förenklar konflikten och förminskar det ugandiska folket.

- Om ni visar mig som en person utan röst, som en person utan hopp, ger ni mig inget utrymme att berätta min historia. Ni borde inte ta er rätten att berätta min historia om ni inte också tror att jag har kraften att förändra det som pågår, säger hon och fortsätter:

- Det ligger i linje med den gamla fördomsbaserade berättelsen om afrikaner som helt oförmögna att hjälpa sig själva.

Hon påpekar dessutom att dokumentären är inaktuell och att mycket av det som beskrivs i filmen inte längre pågår. Dessutom säger hon att Joseph Kony inte alls bor i Uganda längre. Men hon tillstår samtidigt att hon hoppas han grips så snart som möjligt.

- Missuppfatta mig inte, Joseph Kony är efterlyst, han har ett åtal som väntar och har begått oräkneliga brott och han ska ställas inför rätta, säger hon och förtsätter.

- Syftet är kanske gott, men hur det förs fram kan jag inte ställa upp på.

Se Rosebell83:s videoinlägg:

/
/
/
/
/
/
/
Relaterat
Vem är den där Kony egentligen?
Nyheter24 har sammanfattat det viktigaste om filmen som sprider sig som en löpeld över nätet.
Obama skickar hjälp till Centralafrika
President Barack Obama skickar omkring 100 soldater till Centralafrika för att hjälpa regeringstrupper i kampen mot den ugandiska gerillagruppen Herrens motståndsarmé (LRA).
Tre arméer jagar rebeller
Arméförband från Uganda, Kongo-Kinshasa och det autonoma södra Sudan har gått till gemensam offensiv mot den ugandiska LRA-gerillan i nordöstra Kongo-Kinshasa, meddelar ugandiska armén.
LRA anklagas för mordorgie i Kongo
Den ökända ugandiska Herrens motståndsarmé har enligt FN begått massmord.
LRA bakom massaker i kyrka
Gerillasekten Herrens motståndsarmé ska ha huggit ihjäl 45 människor i kyrka.
FN: Rebelljakten en katastrof
Över 900 civila tros ha dödats.
USA stödde attack i Kongo
Amerikansk militär betalade för attacken, menar New York Times.
Äntligen fred i Afrikas pärla?
Kommer rebellledaren att skriva på fredsavtalet i Uganda?
Senaste nytt

Spanien: Ingen premiärministerpost för Feijóo

Så mycket måste en arbetskraftsinvandrare tjäna

En arbetskraftsinvandrare måste ha en lön på minst 80 procent av medianlönen, det vill säga i dagsläget 27 360 kronor, baserat på fjolårets medianlön på 34 200 kronor.

Polisen rapporterar om trafikbrott, Gällivare

"E45, trafikant stoppad efter att ha använt mobiltelefon i samband med färd", skriver polisen på sin hemsida.

Positiv inledning på Wall Street

New York-börsen inleder handelsdagen med kurslyft efter att dagens inflationsstatistik ger förhoppningar om att centralbanken Federal Reserve ska avvakta med ytterligare räntehöjningar.

Jenny Alversjös besked – då lämnar hon TV4:s Nyhetsmorgon

Den folkkära TV4-profilen Jenny Alversjö syns ofta i tv-rutan som en av programledarna i Nyhetsmorgon. För Nyheter24 berättar hon om hur hon tänker kring sin framtid i programmet.

Kristersson: "Inget annat land har en situation som i Sverige"

Sverige är i ett exceptionellt läge, säger statsminister Ulf Kristersson (M) på en pressträff.

Notifieringar

Slå på notifieringar för att få de senaste nyheterna från Nyheter24.

Notifieringar från din stad

Slå på notifieringar för din stad för att få de senaste Blåljus-nyheterna från Nyheter24.