Under söndagen kraschade ett Ethopia Airlines flyg i Etiopien med 157 personer ombord. 149 av dem var passagerare och resten jobbade i besättningen. Samtliga personer som befann sig ombord på planet dog, varav fyra av dem var svenskar.
Flygplanet som kraschade var av modellen Boeing 737 MAX. Och i avvaktan på vad som orsakat söndagens krasch har länderna Kina, Indonesien och Etiopien utfärdat flygförbud för den sortens flygplan.
Men det är inte bara i de länderna som den flygplansmodellen finns. Totalt är det fortfarande 364 av den kraschade flygplansmodellen i bruk.
Men där tar det inte slut. Det är i skrivande stund totalt 5 011 bekräftade ordrar av just den flygplanstypen, från 79 kunder. En av kunderna är Norwegian som har beställt 110 exemplar och 18 av dem är i trafik.
Vad säger Norwegian?
– Alla våra 737 Max 8-plan flyger som vanligt. Vi har som alltid en nära dialog med Boeing och följer deras luftfartsmyndigheters anvisningar. Säkerheten för våra passagerare kommer alltid i första hand, säger Norwegians flygchef Tomas Hesthammer i ett uttalande till norska nyhetsbyrån NTB.
Och i oktober förra året så störtade ett Lion Air-plan, som var av samma modell. Det kraschen tog 189 människors liv.
Här är hela listan med flygbolagen som kör Boeing 737 MAX
| FLYGBOLAG | ANTAL 737 MAX |
|---|---|
| 9 Air | 1 |
| AerCap | 5 |
| Aerolíneas Argentinas | 9 |
| Aeroméxico | 5 |
| Air Canada | 20 |
| Air China | 14 |
| Air Lease Corporation | 14 |
| American Airlines | 22 |
| Aviation Capital Group | 5 |
| Avolon | 2 |
| BOC Aviation | 5 |
| Business Jet / VIP Customer(s) | 2 |
| CDB Financial Leasing (Ireland) | 1 |
| China Development Bank | 1 |
| China Eastern Airlines | 13 |
| China Southern Airlines | 16 |
| Copa Airlines | 5 |
| Enter Air | 2 |
| Ethiopian Airlines | 5 |
| Fiji Airways | 2 |
| Flydubai | 14 |
| Garuda Indonesia | 1 |
| GECAS | 22 |
| Gol Transportes Aéreos | 6 |
| Hainan Airlines | 7 |
| ICBC Leasing | 5 |
| Icelandair | 3 |
| Jet Airways | 6 |
| Lion Air | 14 |
| Mauritania Airlines International | 1 |
| Norwegian Air Shuttle | 18 |
| Royal Air Maroc | 2 |
| SCAT Airlines | 1 |
| Shandong Airlines | 6 |
| Shenzhen Airlines | 5 |
| SilkAir | 5 |
| Smartwings | 1 |
| SMBC Aviation Capital | 2 |
| Southwest Airlines | 31 |
| SpiceJet | 7 |
| Timaero Ireland | 2 |
| TUI Group | 11 |
| Turkish Airlines | 7 |
| United Airlines | 12 |
| WestJet | 12 |
| XiamenAir | 9 |
| TOTALT | 359 |
Källa: Airlive.net
Ska uppdatera modellen
Under tisdagen meddelade flygplanstillverkaren Boeing att de nu planerar att uppdatera mjukvaran i modellen 737 Max 8.
Detta beskedet kom efter att USA:s luftfartsmyndighet ställt krav på bolaget att de behövde göra ändringar på modellen senast i april i år, skriver SVT.
Nyheter24 har tidigare rapporterat om flygkraschen i Etiopien. Här kan du läsa de senaste uppdateringarna:




