Nyheter24
Annons

Man stenades till döds av mobb – 80 gripna

Publicerad: 13 feb. 2022, kl. 11:20
Uppdaterad: 13 feb. 2022, kl. 13:15

En man som anklagas för hädelse har stenats ihjäl av en mobb i en by i östra Pakistan, enligt polisen. Omkring 80 personer ska ha gripits för dådet.

Ämne:

TT

En väktare skyndade sig till en moské sedan han sett rök i byggnaden. Han upptäckte då en bränd koran och såg en man i färd att bränna ännu en.

Lokalbor i byn, som ligger i distriktet Khanewal, var samtidigt på väg till kvällsbönen och gav sig på mannen. Innan polisen hann ingripa hade mannen stenats ihjäl och hängts upp i ett träd. Vittnen berättar att poliser som försökte stoppa lynchningen blev slagna. De arga människorna kastade även stenar mot polisen och tre skadades, varav en allvarligt.

Mannen, som var i 40-årsåldern och kom från en grannby, hade lidit av psykisk ohälsa de senaste 15 åren och försvann ofta hemifrån i flera dagar, enligt Munawar Gujjar, polischef i området.

Polisen ska analysera filmer från händelsen för att försöka identifiera gärningsmännen som ska ställas inför rätta, säger Gujjar. Omkring 300 personer beräknas ha deltagit i lynchningen och runt 80 har hittills gripits.

Lynchningar av personer som anklagas för hädelse är vanligt i Pakistan, där hädelse är olagligt och kan straffas med döden. Påtryckningar om att ändra lagen har riktats mot regeringen, men extrema islamister har motarbetat kraven.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons