Nyheter24
Annons

Polischef avgår efter virusprotester i Kanada

Publicerad: 15 feb. 2022, kl. 19:45
Lastbilar har börjat lämna gränsstaden Coutts i Kanada. Arkivbild. Foto: TT

Lastbilar lämnar en gränsblockad i Kanadas provins Alberta, medan polisens misslyckanden att stoppa demonstranter får konsekvenser.

Ämne:

TT

Polischefen i Ottawa avgår till följd av protesterna som lamslagit delar av den kanadensiska huvudstaden. Polis har inte lyckats skingra de demonstranter som samlats för protester mot Kanadas coronarestriktioner. I protesterna ingår ett stort antal lastbilschaufförer med sina fordon.

Beskedet om polischef Peter Slolys avgång kom från stadsrådet Riley Brockington via sociala medier.

Samtidigt kom besked om att lastbilsdemonstranter i Coutts i provinsen Alberta lämnade orten som ligger dikt an med den amerikanska gränsen, många med tjutande biltutor enligt AP:s utsände.

Lastbilskolonner har blockerat gränsövergången i Coutts i provinsen Alberta. Arkivibild.
Lastbilskolonner har blockerat gränsövergången i Coutts i provinsen Alberta. Arkivibild.

Protester och blockader inleddes för drygt två veckor sedan. På måndagen införde premiärminister Justin Trudeau undantagstillstånd i landets samtliga provinser för att kunna avsluta protesterna.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons