Nyheter24
Annons

Blåvitt värvar succéspelaren: Som att komma hem

Publicerad: 13 dec. 2024, kl. 20:24
Imam Jagne är klar för IFK Göteborg. Arkivbild. Foto: Johan Nilsson/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Det har stormat i IFK Göteborg den senaste tiden.

Laget klarade sig med nöd och näppe från att kvala sig kvar i högstaligan, sedan lämnade såväl ordföranden Richard Berkling som den tekniske direktören Ola Larsson och för ett tag sedan stod det klart att succélånet Paulos Abraham inte blir kvar i klubben.

Men nu kommer ett glädjande besked för supportrarna.

Mjällbys succémittfältare, Imam Jagne, är klar för "Blåvitt". 21-åringen har skrivit på ett kontrakt som sträcker sig över 2028.

— Jag har haft några erbjudanden att ta ställning till, men hela tiden känt att IFK Göteborg är dit jag vill, säger Jagne, som i juni gjorde debut i U21-landslaget, till klubbens hemsida.

Jagne är uppväxt i Göteborg och har tidigare spelat för Häcken, men år 2020 tog han klivet över till England och testade lyckan i Premier League-klubben Everton, innan han vände hem till Sverige och Mjällby igen.

Nu är han alltså klar för en återkomst i Göteborg.

— Jag längtar efter att själv få springa ut på Gamla Ullevi och ha det stödet i ryggen. Det känns verkligen som att komma hem.

Jagne stod för tre mål och fyra assist på 26 framträdanden under den gångna säsongen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Blåvitt värvar succéspelaren: Som att komma hem