Nyheter24
Annons

VM-frågetecknet – då kan slutspelet göras om

Publicerad: 19 maj 2025, kl. 11:54
Tre Kronor är klart för kvartsfinal i VM, men det är oklart vilken motståndare man får där. Foto: Anders Wiklund/TT

Tre Kronor är klart för VM-kvartsfinal. Men det blir rörigt när man ska reda ut vilka motståndare landslaget kan få i kvarten.

Tre Kronor har vunnit sex av sex matcher i ishockey-VM i Globen. Blir det seger även mot Kanada i tisdagens gruppavslutning slutar Sverige etta – och ska då enligt spelschemat ställas mot fyran i den andra gruppen.

Men det finns ett men.

Om Danmark, värd för den andra gruppen i Herning, slutar fyra måste slutspelsupplägget ändras. Värdnationerna är garanterade hemmaplan i en eventuell kvartsfinal – och kan därför inte ställas mot varandra.

Skulle Sverige sluta etta och Danmark fyra får de i stället möta lag från sina egna grupper i kvartsfinal.

— Det blir som det blir, det är bara att anpassa sig och förbereda sig på bästa sätt. Blir det så är det kul för Danmark och dansk hockey att ta sig vidare på hemmaplan, säger Tre Kronors Mikael Backlund.

Annons

— Blir det inte så får väl vi kanske en ännu större fördel att motståndarlaget måste resa hit, det är alltid lite meckigare att byta hotell.

För Aftonbladet kommenterar VM-generalen Tony Wihrén det osäkra läget:

— Vi är förberedda på alla scenarion. Vi har förberett med transporter mellan spelorterna och skulle det inte bli att lagen behöver flytta är det så.

— Det här är ett upplägg som har varit under lång tid och är inget vi som arrangör styr över. Arrangerade nation är garanterad att spela hemmaplan i kvartsfinalen och då kan det bli så här.

Danmark ligger femma i sin grupp och måste vinna den avslutande matchen mot Tyskland på tisdagskvällen för att gå vidare i VM.

Fakta: Tre Kronors kvartsfinalmotståndare

+ Vid gruppseger och Danmark utslaget...

Då ställs Sverige mot fyran i den andra gruppen, i så fall troligen Tyskland. Men det kan också i teorin bli Tjeckien eller USA.

+ Vid gruppseger och Danmark vidare...

Då ställs Sverige mot fyran i sin egen grupp. Lettland, Österrike och Slovakien blir då motståndare för Tre Kronor.

+ Vid andraplats i gruppen...

Då ställs Sverige mot trean i den andra gruppen. Schweiz, Tjeckien, USA och Tyskland kan alla sluta på tredje plats.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons